Bár Bushmills vallja magát a legrégebbi ír whiskynek, nem lehet kétséges, hogy Jameson a leghíresebb és a legelterjedtebb.
A Jamesont ma már 122 országban forgalmazzák világszerte, és az ír whisky-piacon a legnagyobb részesedéssel rendelkezik, amelyet évente több mint 22 millió palackra becsülnek.
A Jameson 1966-ban lett az új Irish Distillers triumvirátus része, amikor egyesítette erőit a John Power & Son-nal és a Cork Distillery Company-val. A Bushmills 1972-ben csatlakozott az Irish Distillers céghez, ekkor a vállalat monopóliummal rendelkezett az ír whisky gyártásában, amely a Cooley lepárló 1980-as évek végi megalapításáig tartott.
Ma a Jameson a Pernod Ricard csoport tulajdonában van, amely 1988-ban vette át az Irish Distillers céget. (A Bushmills-t 2005-ben adták el a Diageo-nak.)
Eredetileg a dublini Bow Street szeszfőzdében végezték a lepárlást, 1975 óta azonban a Jamesont Midletonban gyártják, egy hatalmas modern lepárlóban Cork megyében, amelyet az Irish Distillers épített a sok márka gyártásának korszerűsítése érdekében. Ez véget vetett a Jameson közel 200 éves termelésének Dublinban, de a Bow Street-i Old Jameson lepárló például ma látogatóközpont.
A Midletoni szeszfőzde, amely a Jameson mellett számos más márka otthona, köztük a Green Spot, a Paddy, a Power's, a Redbreast és a Tullamore Dew - ugyancsak népszerű turista látványosság.
|